Joc De Rol

Pe Ocean

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Pe Ocean

Mesaj Scris de Homerface la data de 9/5/2013, 13:34

Wow, parca as merge cu motocicleta pe sub apa. Nu stiam ce ne va rezerva viitorul dar abia asteptam sa ajung in orasul interzis. Presupuneam ca voi vedea o intreaga civilizatie de sirene daca Nery a zis ca ea este pazitoare acolo.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sex : masculin
Puncte : 1781
Aprecieri : 6
Varsta : 28
Localizare : Cercul imaginar din jurul meu imi delimiteaza pozitia curenta
Viața Utilizatorului : Sunt Bine [0]

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 9/5/2013, 13:55

-Hm unde mergem acum nu vei vedea alte sirene. Orasul e un pic mai la nord fata de unde mergem acum. Noi sirenele suntem urmasii vechilor atlanti. Cand Atlantida s-a scufundat, pe timpul potopului lui Noe, cand toata palneta a fost sub ape 40 zile, Atlantida a ramas scufundata, atlantii datorita civilizatiei foarte avansate s-au adaptat rapid. Choar inainte de potop atlantii aveau proiectul in desfasurare. Implantau femeilor banhii de delfin langa plamani. Cativa ani a fost totul bine. Apoi femeile geloase pe viteza dlfinilor au vut si coada de delfin. Chirurgii plasticieni au facut si asta si nu doar ca le-a amputat picioarele inlocuindu-le cu coada ci le-au daruit cozi perfect functionale. Apoi ce a urmat a fost legea naturii. Copii atlanti care se nasteau se naseau direct cu coada la inceput erau nasteri normale ca si la oameni fiindca de la geninchi in sus coada era despartita astfel incat sa nu incurce inmultirea asa gandisera medicii. Dar nasteerile erau ificile iar mama natura inteligenta, adapteaza totl dupa bunul plac. Noi acum nastem prin icre ca si pestii. Or mai exista si sirene care nasc norma dar nu prea stiu pe unde sunt. Ups m-am luat cu prea multa explicatie. Ei bine daca vei merge in locul in care s-a prabusit Titanicul vei descoperi un oras parasit. Acolo era fostul nostru oras iar la 20 km departare de acel loc este noul oras, o adevarata metropola subacvatica populata de sirene. Te voi duce si acolo daca voi avea timp.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Puncte : 2196
Aprecieri : 1
Varsta : 31
Localizare : Braila
Categoria Favorită : Roleplay: Fantezie

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 9/5/2013, 14:06

-Desigur. Eu tot ce stiu e ca trebuie sa ajung in Orasul Interzis. Dar mi sa spus ca nu imi va fi usor in cautarea pieselor de puzzle. Acum vom vedea cum vor decurge lucrurile. Apropo, ai idee cine domina aceasta regiune? Dupa moartea lui R am inteles ca au aparut zeitati noi care domina dimensiunile. Dimensiunea din care vin eu nu mai este condusa de nici un fel de zeitate si toata lumea gandeste liber si prezice lucrurile la o scara inalta. Dar cam toate rasele au cam fost distruse in razboie, singurele rase ce au supravietuit sunt oamenii si aeonii. Restul poate mai traiesc putini prin ceva triburi sau grupuri ascunsi.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 9/5/2013, 21:58

Stiu ca orasul Inerzis nu face parte din Atlantica care e fosta Atlantida. Deci nu stiu cine il conduce. Insa Atlantica da stiu cine o conduce. Capitala e Mermaid City noi ii spunem prescurtat Mercity. E o adevarata metropola subacvatica beneficiind de aceeasi tehnologie ca si cei de la suparafata doar ca adaptata principiilor de functionare subacvatice. Nu avem sistem politic dar avem un sistem financiar. Nu avem o groaza de politicieni mincinosi avem doar un singur conducator Regele si sfatuitorul sau care e un fel de ministru. Regele are mai multe functii pe langa cea de rege. E si ministru justitiei, si priministru si conducatorul senatului. Desi e singur in guvern si camera deputatilor. El e si sef dar si subaltern in aclasi timp. Iar sfatuitorul sau ei bine e subalternul sau si are functie de senator. La fel si el are mai multe functii. Spre deoasebire de rege, sfatuitorul sau are in grija toate cele 12 ministere si inacelasi timp e si ambasador. De multe ori, sfatuitorul regal poate fi chiar Regina sau printesa cea mai mare sau printesa cea mare. Dar de data asta sfatuitorul este printul cel mare. Rege este Caracuda al III-lea, Regina este Thyma a II-a, Si ei au 3 copii. Printul cel mare care e sfatuitor regal il cheama Salmo. Apoi surorile lui mai mici sunt: Trutta si Faria.
Cam astiasunt conducatorii nostri. Familia regala are in grija atat Palatul cat si Guvernul si Parlamentul. Decat sa avem o gloata de mincinosi mai bine avem o singura familie conducatoare. Daca e ceva gresit stim mai bine pe cine sa dam vina. Asa nu riscam ca fiecare sa dea vina pe celalalt. Dar chestia e ca fiind o singura familie stiu ca sunt destul de expusi si se observa mult mai bine actiunile lor. Asa ca nu risca sa fure. Pai daca regele nostru ar incepe sa fure s-ar vedea, ar fi la fel de simplu ca si cum un hot ti-ar intra pe usa in ziua mare si ti-ar spune "Buna Ziua, am venit sa fur"
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 9/5/2013, 23:14

Nu aveam nici o idee despre ce vorbeste Nery. Eu am crescut intr-o locatie unde domina un sistem autoritar. Sa pana mana pe putere au inceput sa transforme oamenii in bestii modificandu-le ADN-ul.
Unde am crescut eu, ceea ce zicea Dictator accea trebuie sa fie executat. Dupa caderea regimului lui Dictator totul a devenit un Haos si lumea a fost condusa de 5 zei dragoni.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 9/5/2013, 23:19

-Ceea ce spun eu e ca la noi, desi e sistem de Monarhie absoluta, regele nu isi permite sa fie dictator sau sa puna mana pe banii din visteria statului.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 9/5/2013, 23:21

-Bani? Eu am ajuns sa traiesc intr-un sistem in care oamenii erau "monede".
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 9/5/2013, 23:34

-La inceput aveam pe post de bani scoicile dar mai nou avem bani adevarati care provin din lumea voastra de la vapoarele ce transporta bani si care se scufunda.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 9/5/2013, 23:37

-Hahahahahaaa. Din lumea noastra? Vrei sa zici din lumea oamenilor. In lumea noastra... si ma oprisem din povestit. In acel momentul fata mea a devenit serioasa.
-Mai avem mult pana la destinatie?
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 9/5/2013, 23:44

-Mda, lumea de la suprafata ma refer. Deci tu nu faci parte din ea, nu? Hm, inseamna ca daca nu ma insel, la fel cum eu traiesc sub ape, lumea ta e sub pamant, nu?
Si nu nu mai avem prea mult. Spun eu mergand cu aceeasi viteza, apoi schimband directia un pic si dupa alte cateva minute incepu sa se vada o pestera in departare. Apoi ne apropiem de ea.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 9/5/2013, 23:49

Am refuzat sa ii raspund lui Nery. In sfarsit se vedea pestera in apropiere. Eram atat de aproape de ea. Abia asteptam sa intram.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 10/5/2013, 00:09

-Voi intra prima in pestera, si tu sa stai imediat in spatele meu si sa imi urmezi intocmai miscarile. Altfel s-ar putea sa nu iesi viu.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 10/5/2013, 00:29

Am incercat sa urmez exact miscarile pe care le facea Nery dar din greseala am atins cu piciorul stang un perete. Parca simteam ca ceva nu este in regula.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 10/5/2013, 00:47

Capcanele incepura sa se activeze: sulite care zburau in toate directiile, gheizere de foc, posdeaua se intoarse devenind podea cu tepi, peretii intepura si ei sa se miste strangandu-se, si multe alte capcane.
-Fa cunostinta cu capcanele Atlante. Aici preotii atlanti se inchideau si meditau si nu trebuiau sa fie deranjati de nimeni. Tot aici exista anumite secrete atlante care nu puteau fi stiute decat de preotii atlanti si erau protejate.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 10/5/2013, 00:51

Blocasem toate sulitele cu mainile goale. Folosisem puterile psihice pentru a arunca niste pietre pe tepi. M-am pus intre pereti si am strigat.
-Nery, fugi, eu scap imediat. Iesi dintre pereti.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 10/5/2013, 01:38

Il ascultasem si fugisem dintre peretii miscatori dar nimeresc intr-o alta cpacana de care chiar habar nu aveam. Nmeresc intr-o camera aparent inofensiva dar usa se bloca, ferestre nu avea. Doar un luminator care era de fapt o piatra destul de groasa incasabila si care era lustruita, transparenta. Era plina de apa dar un orificiu din podea se deschide apa incepand sascada. Nu numai ca scadea apa dar un al orificiu din perete impingea in camera un jet de dioxid de carbon. Chiar daca in aer obisnuit la suprafata marii puteam respira o perioada, de data asta ma simteam intradevar ca un peste pe uscat.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 10/5/2013, 01:51

Dupa ce Nery scapase dintre pereti am folosit bend time pentru a putea sa scap si eu de acolo. Folosisem puterea elementara de control a apei si cu ajutorul presiuni am facut o gaura si am ajuns in camera in care era Nery. Vedeam ca incepea sa se scurga. Am incercat sa folosesc puterile elementare sa o aduc inapoi dar se scurgea destul de repede. Ca norocul ca apa mai era apa ce curgea din spatele meu cum am spart peretele. Am tras-o pe Nery de acolo cu telekinezie si am pus-o in spatele meu. Unde ma aflam in acest moment nu era apa deloc. Am scos aruncatorul de rachete si am tras in orificiul care popma dioxid de carbon. Sa distrus, dar au inceput sa cada pietre asupra mea. La oprisem folosim un scut fizic. In sfarsit totul revenise la normal deoarece ajunse destula apa in camera ca Nery sa poata sa respire normal si un bolovan mare a blocat scurgerea de apa. Ma simteam putin epuizat.
-Nery, ti-am pus viata in pericol, as vrea ca tu sa ramai aici pana eu ma intorc. Nu stiu cum vei putea sa iesi ca peretii sunt inchisi. Daca vrei, vom cauta o iesire de aici si voi continua singur cautarea.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 10/5/2013, 01:58

-Nu te voi lasa singur indiferent de cat de multe se vor intampla. Ceea ce s-a intamplat era si de asteptat. Pana la urma asta e riscul meseriei cand pleci intr-o aventura.

Ultima editare efectuata de catre Invader Lamu in 10/5/2013, 04:07, editata de 1 ori
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 10/5/2013, 02:30

-Nu inteleg. Esti prima "persoana" care ma ajuta fara sa fie nevoita. Peste tot pe unde am calatorit, tot ajutorul care l-am primit sau l-am acordat a fost necesar. A trebuit sa colaboram, niciodata nu am vrut sa colaboram. Adica ar mai fi o persoana, dar aceea era de rasa Aeon si a disparut acu mult timp in urma, nimeni nu stie nimic despre ea. De ce alegi sa ma ajuti fara sa ma cunosti?
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 10/5/2013, 04:23

-Dar crezi ca pe cel care l-am salvat il cunosteam? Si era om. Si oamenii nici macar nu stiu de existenta sirenelor iar daca ar sti, le-ar ucide de dragul pescitului sportiv, de dragul braconajului si de dragul profitului. Oamenii nu ar face diferenta intre a ucide o sirena si a ucide un pom. Nu ar realiza ca ar fi canibalism. Ne-ar cataloga ca si cum am fi din aceeasi specie cu delfinii. Noi suntem fostii atlanti. Ar fi gresit sa se spuna ca am evoluat din delfini sau ca suntem o subpecie a familiei Delphinidae.
Cu sute de ani in urma cand era a
ntichitatea si evul mediu intradevar eram multe si apaream des dar am fost pescuite sau braconate mai degraba spus. Dintr-o populatie infloritoare de cateva zeci de milioane in toate oceanele lumii, nu am mai ramas decat cateva mii. Mai putin de 10 000 care abia populam un oras.
Ei bine pot citi gandurile. Imi pot da seama de ce e in sufletul unui om sau a oricarei alte fiinte. Asa aleg pe cine ajut si pe cine nu. Poate ca am gresit, poate nu, alegand sa te ajut. Timpul va decide. Dar prea rar fac alegeri gresite.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 10/5/2013, 05:23

-Atunci sa avansam!
Nici ma asteptam sa ne fie usor, nu ar fi ascunsa o piesa de puzzle intr-un loc usor de gasit. Atunci oricine ar putea sa o gaseasca si sa o foloseasca in scopuri ciudate.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 10/5/2013, 08:18

-Exact. Ai nimerit-o. Cei mai multi ar folosi asta in scopuri malefice daca s-ar putea.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 10/5/2013, 11:24

-Se poate folosi in mai multe scopuri. Totul depinde de Puzzle-ul pe care il formezi. Exista 4 tipuri de puzzle-uri: distrugere, creatie, cunoastere, destin.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 10/5/2013, 11:35

-Aha, inteleg.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Homerface la data de 10/5/2013, 11:54

-Prima data cand acest puzzle a fost completat, tipul care la completat a devenit asa de puternic incat a reusit sa controleze si pe Zeii dragoni in persoana. Tipul se numeste Zohh si a devenit un fel de spirit care a posedat pe zeul dragon al umbrelor. S-a iscat un mare razboi dar pana la urma toti zeii au fost ucisi. Din pacate a trebuit sa fie ucisi si zeii bunci care ajutau oamenii.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sus In jos