Joc De Rol

Minte Lucida

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Minte Lucida

Mesaj Scris de Homerface la data de 9/5/2013, 10:56

Deschid ochii, trezit de clopotele trase in biserica, ma trezisem din betie. Eram in biserica pe o banca in fata altarului. Am observat ca sticla de whiskey de langa mine era goala. Am cautat in buzunar si am scos ultimul joint verde pe care il mai aveam. Era lung si gras. Il aprind, trag doua fumuri si il pasez spre stanga.
In stanga mea era o tipa bruneta. Desi nu o mai vazusem pana in acest moment eram foarte sigur ca o cunosc foarte bine de undeva. Luase jointul de la mine, trasese doua fumuri si a vrut sa il paseze mai departe, dar imi daduse jointul inapoi. Probabil stia ca fumeaza mugurii mei. Am fumat impreuna tot jointul fara a schimba o vorba. Ma uitam in sus, parca dansau ingerii sub tavanul bisericii. Erau asa de mici incat ai fi spus ca sunt zane. Nici nu stiam sigur daca ingerii erau acolo sau doar eu ii vedeam.
Biserica era aproape goala. Mai erau inauntru niste oameni batrani care se rugau precum fanaticii. Nici nu ne bagasera in seama. Ne ridicaseram de pe banca si iesisem afara din biserica. Afara era o lume bolnava. Noi nu cunoastem motivul, dar toata lumea invinuieste sistemul economic, lacomia pentru putere si dorintele unor oameni. Tipa bruneta parea foarte ciudata, nu schitase nici o vorba. Pe cum ne indepartam mai mult de biserica, in stanga si in dreapta puteai vedea tot felul de oameni. Unii care isi blestemau zilele in care se nascusera, altii care isi innecau amarul in alcool, altii care isi plangeau mortii si isi ingropau fii sau parintii. Dar cei mai rari erau aceia care aveau prea multe. Indepartandu-ma tot mai tare de biserica am inceput sa imi rulez inca un joint, la fel de lung si la fel de gras, dar parca ceva imi spunea sa il tin pentru mai tarziu.
Oriunde dadeai cu ochii vedeai doar crime, inselatorii, minciuni, tradari si alti demoni dinacestia. Cel mai important era ca pe noi nimeni nu ne bagase in seama. Cand ma uitam spre cer incepeam sa vad ingeri jucand cu demoni. Era un fel de dans ciudat si perturbant, stanjenitor. Cerul arata apocaliptic. Parca acu incepea sa ploua cu foc. Nu ca imi parea rau, si asa am trait destul. Brusc toti oamenii incepeau sa arate a demoni. Demoni urati, ciuti si murdari. Dar fiecare in parte. Pacat ca nu aveam o oglinda sa vad cum arat eu. In schimb tipa bruneta era neschimbata. Trecea timpul si noi nu ne vorbisem deloc dar ambii mergeam in aceeasi directie. Dintr-o data am observat ca valuri de foc vin peste noi din toate directiile. Tot ce atingea lua pe ras. Era si cazul. Am inchis ochii si am asteptat sa ma ia valul.
Deschid ochii, trezit de clopotele trase in biserica, ma trezisem din betie. Eram in biserica pe o banca in fata altarului. Am observat ca sticla de whiskey de langa mine era goala. Am cautat in buzunar si am scos ultimul joint verde pe care il mai aveam. Era lung si gras. Il aprind, trag doua fumuri si il pasez spre stanga.

P.S. Este o poveste zisa de un prieten despre un vis.
Homerface
Argint IV
Argint IV

Sex : masculin
Puncte : 1810
Aprecieri : 6
Varsta : 28
Localizare : Cercul imaginar din jurul meu imi delimiteaza pozitia curenta
Viața Utilizatorului : Sunt Bine [0]

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Minte Lucida

Mesaj Scris de Snow la data de 9/5/2013, 22:45

Dude, apreciez ca este foarte lucida. =]] In alte circumstante, e chiar o poveste draguta, dar nu-mi place ca bei in biserica. :D
Snow
Ex-Staff
Ex-Staff

Sex : masculin
Puncte : 1921
Aprecieri : 6
Varsta : 18
Localizare : Craiova
Viața Utilizatorului : Sunt Bine [0]

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Minte Lucida