Joc De Rol

Artificial Inteligence

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Artificial Inteligence

Mesaj Scris de Metonymy la data de 14/9/2013, 11:15

- Pff.
Metonymy
Game Master
Game Master

Sex : masculin
Puncte : 3691
Aprecieri : 17
Varsta : 21
Localizare : Somewhere over the rainbow
Categoria Favorită : Roleplay: Fantezie
Viața Utilizatorului : Sunt Bine [0]

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 14/9/2013, 23:02

-Daca voi scapa vreodata de a fi urmarita de cei de la FBI as putea avea libertate si tehnologia mea imi poate perite sa ajung la granita intre atmosfera si spatiu. Am un singur motor dar care la viteza maxima in zbor ma poate face sa ating 3000 km. Desigur rachetele pentru Tubo Boost pot fi setate sa ma accelereze si ma pot accelera pana la 9000 km/h. Dar doar timp de 5 minute apoi ele isi vor termina combustibilul si eu voi incetini iarasi la 3000 km/h. Daca voi scapa vreodata de a fi urmarita, vom face o plimbare la altitudine. Insa mai e ceva ce cred eu ca ar putea merge desi nu stiu daca e la fel de posibil. Nu stiu daca fostul proprietar a facut contract vanzare cumparasre sau ti-a dat doar o chitanta. Trebuie sa facem in asa fel incat sa iti revina toate drepturile de proprietate asupra mea, apoi sa ne refugiem in alta tara si sa iei tu cetatenie in acea tara si apoi sa transferi actele mele incat sa fiu inmatriculata in tara respectiva. Astfel o data ce scap de inmatricularea americana, probabil vor inceta sa ma mai urmareasca. Si daca nu vor inceta va trebui sa facem ceva foarte util si folositor, in care sa ma folosesc de toate puterile mele date de tehnologia avansata astfel incat sa ne fie incredintat un titlu de onoare de catre primaria capitalei in a carei tara ne vom duce. Atunci SUA vor avea mainile legate. 
Dar pana la atunci sa revenim la treburile noastre. Ne apropiem de Beverly Hills.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Puncte : 2137
Aprecieri : 1
Varsta : 31
Localizare : Braila

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 15/9/2013, 11:53

- Tu realizezi ca vorbesti despre Fbi, chiar crezi ca o bucata de hartie ii va face sa se opreasca din urmarirea unei super-masina?
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 15/9/2013, 22:29

-Pai nu vor avea jurisdictie. Ei au jurisdictie in SUA. Nu stiu daca e adevarat. Daca reusesc sa fiu inmatriculata in Europa, ce vor face? Nu cumva ies din jurisdictia Americii si aunci se vor lasa pagubasi? Ideea e ca ori iti schimbi tu cetatenia ri vei ruga un bulgar ca ei sunt cei mai buni in afacerile astea de spalari de masini vorbind la figurat. Sa ma cumpere si sa ma inmatriculeze in tara lor dar sa raman tot in proprietatea ta. Si pentru FBI nu sunt eu iportanta, in intregime ci cipul pe care il detin si care imi confera aceasta putere neobisnuita, aproape umana. E clar, rugam un german sa ne ajute cu clonarea cipului si un bulgar sa ne ajute cu spalarea masinii vorbind la figurat, adica sa ne ajute sa ne pierdem urma. Undeva in Bulgaria cineva ne va provoca un accident si apoi va fi inlocuit cipul meu iar politia si FBI-ul cand va ridica cipul il va lua pe cel fals. Ei vor fi convinsi ca nu mai pot sa devin ceea ce am fost. Si oricum poate e mai complicat de-atat. Dar e mai sigur sa iti schimbi si tu ceatenia ca sa nu pici pe undeva tap ispasitor daca ceva nu merge bine.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 16/9/2013, 10:13

- Pai daca le dam cipul, isi vor da seama ca este o clona.
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 16/9/2013, 10:23

-Nu le dam noi. Il vor lua ei singuri. Adica dupa accident, imi vei schimba cipul cu cipul fals si ei cand vorveni sa ridice cipul il vor lua pe cel fals. Pe ei nu ii intereseaza sa ridice masina cu totul ci doar cipul meu de personalitate il vor. In plus masina fiind trecuta pe o persoana fizica deja, nu mai au dreptul sa o ridice, sa o confiste, nu FBI-ul. Ma poate confisca politia cu totul doar daca te prind beat ceea ce nu va fi cazul.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 18/9/2013, 10:39

- Pentru o masina de spion nu stii cat de rau este guvernul.
- Realizezi ca nu le pasa pe cine esti trecuta? Daca vor sa te confiste te confisca.
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 18/9/2013, 11:50

-Da, stiu asta, dar ce sa faca cu o adnatura de fiare? Ei vor sa confiste cipul. Fara acel cip nu sunt decat o adunatura de fiare ca orice masina obisnuita. Ca sa iti explic mai bine, spunemi si mie, daca ai fi malefic, si ar exista in lume un genu mai mare ca Einstein, si ai avea o tehnologie suprema, ai prefera sa il rapeasti cu totul sau doar sa ii furi creierul si sa te folosesti de tehnologie in scopul de a stoca inteligenta lui si de a o folosi si valorifica multi ani? Eu cred ca varianta a 2-a, si prin urmare ai trimite niste traficanti de organe sa ii fure creierul. Si corpul l-ai lasa balta. Asa e si cu mine si cipul meu. Nu stiu daca am reusit sa te fac sa intelegi. Pe scurt cipul meu valoreaza o avere si asta pentru ca contine si niste fisiere ascunse si niste secrete ce nu le pot accesa nici macar eu insumi. E ca si cum ar fi ascunse in subconstientul meu. Ceea ce stiu e ca daca incap pe maini nepotrivite cineva, ar puitea fi capabil de a crea o tehnologie ce ii confera puterea de a stapani lumea sau chiar sa o distruga.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 21/9/2013, 00:16

- Păi normal că aș vrea să fur și corpul. Ce să fac doar cu creeierul? Îmi trebuie și un corp, dacă creeierul tău nu conține informații despre corp?
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 21/9/2013, 08:41

la ce ti-ar trebui informatii despre corp cand toate informatiile pentru crearea unei arme de distrugeri in masa, se afla doar pe creier, in cazul meu, e un fisier TOP SECRET ascuns in cip. Cipul o data intrat pe mana cui nu trebuie, se poate monta pe orice masina. Chiar si pe o rabla. Nu trebuie cine stie ce corp. Practic se poate lua orice cutie neagra, de la orice avion, se modifica cateva contacte, se adauga cipul meu, si se monteaza pe orice rabla. In cazul asta, nu voi avea retea neuronala proprioe sa fiu autonoma complet ci functia respectiva revine firelor de la motor. Iar programul, softul, devine vulnerabil. Si sa zicem un trabant in care ar fi cipul meu, daca apoi ar fi alimentat cu motorina, in loc de benzina, asta o data ajuns in cutia neagra si in cip, ar functiona ca un ser al adevarului. Toate informatiile de pe cipul meu vor fi rostite 
Nu ma contrazic cu tine. Exista si cazuri de agenti care ar fura masina cu totul dar exista si cazuri cand ii intereseaza doar o informatie de pe cip si atunci fura doar cipul. Si daca nu ma crezi iti spun ca stiu ca imi vor doar cipul doar aratandu-ti o discutie captata de mine. Spun eu si apoi pe unul din monitoarele mele aparu imaginea unui birou intunecat. Lumina era stinsa dar totusi fetele lor se vedeau foarte clar in alb negru. Iar sunetul era cat de cat clar insa pareau ca mai mult soptesc. Erau 13 persoane. 
-V-am adunat aici ca sa stabilim un plan pentru a elimina pericolul de a fi demascati. Dupa cum deja stiti proiectul profesorului, a scapat de sub control si trebuie eliminat. Profesorul a fost deja lichidat iar schitele confisate in numele FBI-ului. Daca aceasta masina nu va fi eliminata, nu vom putea obtine fisierul secret si planul de a domina intreaga lume va fi compromis. 
Atunci fiecare venise cu cate o idee de a distruge masina la care seful le raspunse: 
-Nu, nu dorim sa avem probleme. Nu vom distruge masina efectiv. Veti incerca sa furati cipul care o controleaza. Doar acela ne intereseaza. Dupa ce punem mana pe cip, vom lua ceea ce ne intereseaza, si dupa ce punem mana pe acel fisier, cipul va fi reformatat si apoi distrus. 
-Dar de ce sa nu il distrugem efectiv? De ce sa ne mai chinuim cu reformatarea? Intreba unul din ei. 
-Pai pentru ca nu stim ce masuri de securitate a luat profesorul si poate si daca ne scapa o singura bucata din el, pemainile unui alt profesor riscam sa o reinvie. 
-Si de ce sa nu distrugem masina cu totul? Dupa ce furam cipul? interveni altul. 
-pentru ca e proprietate privata acum. Si nu ne intereseaza ce va face acel ratat cu masina. Oricum fara cip, nasina nu va fi decat o masina obisnuita pe care poate doar sa o foloseasca ca aspirator de gacici. Macar cu atat sa il lasam p fraierul ala. 
Apoi el incepu sa deseneze planul, fireste, satelitii de care ma foloseam nu puteau bate pana pe masa lor, Ca ei toti se ingramadisera in jurul sefului ca o echipa de ruigby la minge. Ca sa fie siguri ca nu avea cum sa fie spionati si restul totul fusese o tacere deplina. Dupa cateva minute, inregistrarea, se intrerupse,
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 23/9/2013, 09:03

- Ce naiba, astia nu sunt FBI, de ce ar vrea FBI-ul si Guvernul American sa domine intreaga lume cu o masina care nici macar nu are arme letale?
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 23/9/2013, 10:00

-Nu, nu sunt FBI-ul adevarat. El nu mai exista demult. Sunt o mana de agenti din FBI si CIA cei mai corupti, grupul numit Caracatita sau Iluminatii sau Oculta Mondiala. Iar arme letale nu am dar cipul meu fisierul acela secret are instructiuni pentru o arma nu letala ci Apocaliptica. Seful FBI-ului si seful CIA nu mai sunt de mult. Acum sefii lor sunt 2 idivizi din mafia asta. Se folosesc de FBI pentru a isi indeplini planurile meschine fara a fi atinsi de lege datorita imunitatii. Ce se vede acu ca mai lucreaza cu niste arestari, cu lupta impotriva terorismului e doar crema de la suprafata, doar acoperirea perfecta.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 26/9/2013, 06:50

- Si atunci de ce vor cipul tau? Mai sunt inca 5 masini parca.
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 26/9/2013, 08:16

-Sunt singura careia i-a fost dat secretul sa zic asa si in plus celelalte masini sunt deja "la comanda lor, aservite lor" Eu insa sunt singura "cu adevarat libera". Din cate observ e cam greu de inteles pentru tine planurile celor ce conduc lumea din umbra.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 30/9/2013, 04:57

- Bine, si daca le dam cipul clonat, cum o sa salvam lumea?
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 30/9/2013, 08:53

-E doar o parte dintr-un plan capcana. In timp ce ei vor crede ca sunt moarta, cipul fiind la ei, noi putem pune la cale planul capcana. Acesta fiind de fapt timpl necesar sa le demascam faptele ilegale, bagandu-ne nasul unde nu ne fierbe oala, vorba aia. Ei vor crede ca de vina sunt niste hackeri abili. Si asta e exact ce avem noi nevoie sa creada ca sa fim lasati in pace. Si o data ce reusim si ii infundam pe viata, la racoare...
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 4/10/2013, 07:11

- Um, de ce sa-i bagam la racoare, nu mai bine ii eliminam? Teoretic ei controleaza acum toate inchisoriile.
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 4/10/2013, 08:01

-Eu una, nu voi ucide pe nimeni niciodata. Daca vrei sa iti asumi tu riscul, sunt de acord cu o conditie: Vei servi cateva pahare de bere si vin si ma vei trece pe manual si ii vei calca facand sa para ucidere din culpa din cauza alcolemiei. Asa vei lua pana in 3 ani in loc de 25 sau mai mult.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 6/10/2013, 09:11

- Incep sa cred ca esti defecta. Daca tu crezi ca in lumea spionilor sunt doar unicorni si curcubee te inseli. Eu am citit carti, si am vazut pe internet, fotografii cu spionii torturati si ucisi. De asemenea cei cu care ne confruntam sunt baietii rai, si nu cred ca lor le este frica sa omoare oameni... mai ales civili inocenti.
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 6/10/2013, 11:30

-Te inseli. Nu sunt defecta si eu nu am nici o legatura cu lumea spiritelor. Nu am suflet care sa ajunga in rai sau iad. Dar nu pot trece peste programarea pusa de mine de tatal meu, acel inventator. Daca vei cerceta cu aentie am si un sistem de autodistrugere integrat. Ei bine situatia mea cam seamana cu a lui Aam si a Evei inainte de caderea in pacat. o data ce am pacatuit, sistemul de autodistrugere se va activa si nu se stie cand voi putea exploda. Secretul a ost luat in pamant de tatal meu cand a murit. Nu a lasat nii un indiciu computerului de bord legat de sistemul de autodistrugere. Poate fi 1 zi sau 2 sau poate fi 20 de ani. 
Daca tii neaparat sa ii eliminam, poti angaja un hacker care sa sparga parola si sa opreasca sistemul de autodistrugere dar datorita protectiei puse pe mine, s-ar putea sa mor in felul asta mai repede. Stiu doar ca computerul care ar putea receptiona ceea ce fac e inchis in modul manual. Asa ca toata reasponsabilitatea crimei iti apartine tie daca eu sunt pe modul manual. 
Deci am zis daca vrei sa ii omoram sunt de acord daca o vei face TU! Spun eu accentuand ultimul cuvant.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 7/10/2013, 07:19

- Ti-am spus ca esti defecta. Nu exista Adam si Eva, nu exista Dumnezeu...
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 7/10/2013, 09:47

Stiu ca nu exista. Am dat doar exemplu ca sa stii. Nu aveam alt exemplu mai bun. Ideea principala e ca am fost programata sa ma autodistrug in caz ca provoc o crima. Daca tatal meu a avut aceasta idee geniala de legenda. Eu sunt o masina nu am ce face, Ma supun ordinelor. De fapt nu pot controla sistemul de autodistrugere nu e ceva voluntar. E un programel in computer ceva care ar fi cum ar fi in inconstientul meu. Ca sa dauy un exemplu mai aproape de realitate incat sa te fac sa pricepi: ar fi ca si cum oamenii ar fi cipati la nastere cu un cip si peste multi ani toata lumea are asa ceva. Ei bine cand criminalul e gata sa comita o crima, involuntar de el, cipul care se bazeaza pe o tehnologie superioara receptioneaza undele creioerului agitat si cipul se activeaza si explodeaza eliminand otrava letala in sange care l-ar rapune in mai putin de o secunda inainte sa comita crima. 
Totusi tu ar trebui sa nu subestimezi tehnologia inalta si sistemele mele mai ales sistemul de autodistrugere care se poate activa automat. Nu il cunosti pe tatal meu si nu ar trebui sa ii subestimezi inteligenta. Si faptul cum m-a programat. Daca tie ti se pare ca as fi defecta, mai bine i-ai citi jurnalul. Stiu ca Adam si Eva sunt doar o legenda. Dar convinge-te din jurnalul sau, acolo exista termenii si schitele si tot. Jurnalu lui ar putea fi inca in toropedoul meu. E vorba de un stick de memorie. Am retinut anumite lururi cand si-a recitit jurnalul pe computerul meu. A facut aceasta imprudenta. Fiindca si el a fost om si toti oamenii gresesc. Din jurnalul lui am aflat notiunea de Adam si Eva desi stiu ca sunt doar o legenda pentru ca si el credea ca sunt doar o legenda. Acum voi cita din jurnalul lui: 

Intotdeauna am visat sa creez o masina autonoma capabila sa traiasca, sa aiba semntimentul acela pe care il avem cu totii, acela de "A fi eu". In sfarsit dupa 20 de ani de studiu al creierului uman am reusit sa creez visul suprem al omenirii, creierul artificial si a sosit momentul sa il experimentam. Avand in vedere ca e prima creatie artificiala a creerului am sa incerc sa il programez dupa legenda lui Adam si Evei. Aceasta legenda biblica mi-a dat ideea pentru a crea sistemul perfect de autodistrugere. in caz ca ceva nu merge bine. In program vor fi lucrurile interzise, toate relele si pacatele oamenilor vor intra in acest subcosnstient al creierului artificial, menit sa se autoactiveze in caz ca se intampla ceva. Astfel e posibil ca masina sa nu stie ce e rau si ce e bine, sa urmeze un simplu program. Dar dupa cum Dumnezeu in legenda a orsonat primilor oameni sa nu manance din fructul oprit, asa voi face si eu cu aces creier artificial. Porunca va fi "Sa nu ucida caci in ziua in care va ucide, va fi condamnata si ea la moarte". 
Aici imi inchei citatul din jurnalul tatalui meu. 

Si da recunosc poate nici eu nu sunt perfecta dar asta nu inseamna ca sunt stricata. Si da am unele defecte posibi la fel cum fiecare om are defectele sale. Tatal meu m-a pogramat asa ar fi trebuit sa il intrebi pe el. Dar din pacate acum nu mai e posibil. Insa a ramas jurnalul sau pe care il poti consulta si sa afli anumite lucruri dar sunt convinsa ca parola de la sistemul de autodistrugere a disparut o data cu el. Si ceea ce cred eu parola e facuta nu in 512 biti ci e criptata in 1024 biti. Adica doar un supercomputer o poate sparge si cum e sunt cel mai superior computer si nu pot sa mio sparg desi recunosc am fost tentata, psibil sa mai dureze pana se va inventa computerul mai puternic ca mine care sa poata sparge acea parola. Se pare ca curiozitatea nu e ceva chiar asa rau din moment ce pot fi curioasa.
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 12/10/2013, 01:40

- Bine, cum zici tu. Atunci imi vom anestezia pe totii si vom salva lumea in timp ce ei vor incerca sa ne omoare prin toate mijloacele posibile.
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos

Mesaj Scris de Invader Lamu la data de 12/10/2013, 04:08

-Ai dreptate si tu in felul tau. Atunci uite ai reusit sa ma convingi dar facem in felul urmator. Incerci sa decodezi si sa inchizi sistemul meu de autodstrugere. Adica sa il faci sa devina inutil sau sa iti dai seama cum sa il elimini apoi voi putea fi in stare sa ucid. Rachetele care pe mine ma auta sa fac saltul turbo boost, sunt de fapt rachete balistice cu raza scurta de actiune, 50-110 km. Putem sa ii prindem pe indivizi cand se vor afla toti in aceeasi cladire. 
Va trebui tu sa imi aduci modificarile necesare ca sa decuplezi rachetele de pe caroseria mea astfel incat cand vei actiona Turbo Boost, eu sa nu pot face saltul dar rachetele sa plece direct spre cladirea in care se vor afla ei. Cel mai bine ii putem prinde saptamana urmatoare in clubul Secret Bildenberg din Berlin, noi lansand rachetele din Munchen, Nici nu va sti ce i-a lovit. 
Desi distanta este de 5 ori mai mare decat raza de actiune, aceasta ar fi o acoperire perfecta. Pentru ca totusi eu le-as putea controla prin satelit astfel incat sa le fac sa cada direct pe tinta din Berlin. Iar autoritatile nici nu isi vor a seama cine si cum a declansat respectivele rachete. Ei vor cauta teroristi prin Berlin, Leipzig sau cel mult pe raza de 300 km patrati. Teroristi care bineinteles nu exista. Sau ar putea exista cu putin ajutor din partea mea. Ce parere ai daca voi pune un avatar android pe post de terorist care sa intre la inchisoare?
Invader Lamu
Mod. Roleplay
Mod. Roleplay

Sus In jos

Mesaj Scris de Metonymy la data de 13/10/2013, 05:14

- Nu ne putem baza ca vor cauta teroristi pe o raza de cel mult 300km2 . Se poate observa ca rachetele au fost lansate de la distanta. Oricum, te voi ajuta la decodificare cipului tau.
Metonymy
Game Master
Game Master

Sus In jos